Kalbimizi Temizlemek…

kalp3

Kalbimizi temizlemek…

İnsan ruh ve bedenden oluşan bir varlıktır. Ruh ve beden arasında birbirini etkileyen çok sıkı bir ilişki vardır.

İnsan ruhundaki bir sıkıntı bedenine, bedenindeki sıkıntılarda ruhuna yansımaktadır. Örneğin bir olaya üzülen insanın başı ağrır. Bedeninin herhengi bir yeri ağrıyan insan huzursuz olur.

Hatta çok fazla üzülen bir insanın eski deyimle ”ince hastalığa” yani verem hastalığına yakalanmasına, günümüzde kansere yakalanmasına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Ruhumuzda olumlu ve olumsuz duygular, düşünceler, inançlar, anılar ve beklentiler bulunmaktadır. Ruhumuzun yeri kalptir, tabii görünen değil, görünmeyen kalptir. Kalbimiz taşıdığımız bir sepettir. Bu sepetin içerisine bize yapılan ve bizim yaptığımız haksızlıklar, kötü anılar, kırgınlıklar, kinler, nefretler, kıskançlıklar yanlış davranışlar gibi çürümüş yemişleri doldururuz.

Bazen de sağlam yemişleri çürütürüz. Bu çürük yemişleri taşımak bizi yorar, kokusu bizi ve etrafımızı rahatsız eder, bize ve çevremize hastalık yayar. Bu kötü yük bizim ilerlememizi engeller, insanları bizden uzaklaştırır. Bizi mutsuz olarak yaşamaya mahkum eder.

Peki bu çürük yemişlerden nasıl kurtulacağız ve nasıl temiz kalacağız. Kendi yerleştirdiğimiz çürükler için Allah’tan af dileyerek temizleyeceğiz. Başkalarının yerleştirdiği çürükleri (başkalarının bize karşı yaptığı yanlışları) ise affederek temizleyeceğiz. Tabi bu karşılıksız bir affetme değil, karşılığını Allah’ın verdiği bir affetme olursa asla zarar etmez, en karlı alışverişi yapmış oluruz. Affedemiyorum diyorsanız olumsuz duygu beslediğiniz kişiye dua edin, dünyada yaşayacağınız kalp huzurunu ve Allah’ın size ahirette vereceği ödülü düşünün.

Bir kötülüğün cezası, ona denk bir kötülüktür. Kim bağışlar ve barışı sağlarsa, onun mükafatı Allah’a aittir. Doğrusu O, zalimleri sevmez. (42;40)

O takva sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever. (3;134)

Affederek en büyük iyiliği kendimize yapmış oluruz. Kalbimizi pisliklerden temizleyerek dünya ve ahiret mutluluğunu elde etmiş oluruz. Allah’ın şu müjdesine kavuşuruz: O gün, ne mal fayda verir ne de evlat. Ancak Allah’a temiz bir kalp ile gelenler (o günde fayda bulur). (26;88-89)

Sağlam yemişler insana enerji verir, sağlık verir, şifa verir. Ruhu sağlığa kavuşan insanın bedenide sağlık bulur. Ruhunun sağlığını koruyan bedenini sağlığını da korumuş olur. Haydi hep beraber kalbimizi temizleyip mutlu mutlu yaşamaya. Peki hala çürük yemişleri taşımaya devam edecek misiniz?

NOT:Konu anlaşılsın diye elinizde bir çürük patatesi bir gün taşıyın. Çok  mu oldu? 10 dakika burnunuza yaklaştırın ruhumuzu ne hale getirdiğimizi görün.

 

Özkan ÖZER

Öğretmen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir