İmam Maturidi’nin Din Anlayışı

ysyavuzz

Aylık konferanslar serimize birbirinden değerli akademisyen hocalarımız ve yazarlarımızla devam ediyoruz.

Bu ayki konuğumuz Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalında öğretim görevlisi olan “Prof.Dr. Yusuf Şevki Yavuz”.

24 Aralık Cumartesi günü saat 20:00’da başlayacak olan “İmam Maturidi’nin Din Anlayışı” konulu konferansımıza tüm halkımız davetlidir.

 

Prof. Dr. Yusuf Şevki Yavuz Kimdir

1953 yılında Trabzon Çaykara’da doğdu. 1972 yılında Trabzon İmam-Hatip Okulu’ndan, 1976 İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra, 1977 yılında Samsun Yüksek İslâm Enstitüsü’ne asistan olarak atandı. 1984’te Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden naklen Marmara İlahiyat Fakültesine tayin edildi. 1985 yılında MÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı. 1989 yılında doçent, 1996 yılında profesör ünvanını aldı. Evli ve dört çocuk babası olan Prof.Dr.Yusuf Şevki Yavuz’un Kur’an-ı Kerim’de Tefekkür ve Tartışma Metodu (Bursa 1983), İslamda İnanç Esasları İstanbul ((Ortak Yazarlı 1998), İslam İnanç Esasları (Ortak Yazarlı Eskişehir 2010) gibi kitapları ile çeşitli dergilerde yayımlanmış bilimsel makaleleri ulusal ve uluslararası sempozyumlara sunulmuş bildiri ve bildiri müzakereleri vardır. Bunun yanısıra TDV İslam Ansiklopedisi’ine 185 made yazarak, 150 civarında maddenin redaksiyonunu yaparak önemli katkıda bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir